Beelonia Smoky eller F-serien? Sammenligning af serierne
Når man sammenligner Beelonia Smoky med F-serien, er der ingen entydig vinder: Smoky er den fornuftige, enkeltvæggede indstigningsmodel til portioner på op til ca. 25 fisk. Den dobbeltvæggede F-serie koster mere, men holder temperaturen mere stabil i blæst og kulde og har plads til op til 120–130 fisk. Hvis du kun sjældent ryger om sommeren, har du ikke automatisk brug for F-serien; men hvis du ryger ofte eller i store mængder, bør du overveje merprisen.
Begge serier er røgeskabe i rustfrit stål og kan som udgangspunkt opvarmes med træ, gas eller el. Den centrale forskel ligger altså ikke i det tilgængelige brændstof, men i kabinettets opbygning, størrelsesudvalget og procesreserven. Det er netop disse punkter, vi sammenligner med de aktuelle produktdata fra den 23. juli 2026.
Senest opdateret: 23. juli 2026 · Forfatter: Michael Vering, Beelonia GmbH · Priser brutto "fra", gældende 07/2026
Hvordan adskiller Smoky og F-serien sig fra hinanden ved første øjekast?
Smoky prioriterer en lavere købspris og kompakte hobbyportioner; F-serien prioriterer isolering, vejrstabilitet og vækst. Smoky-modellerne tilbyder tre niveauer og plads til ca. 10 til 25 fisk. F-serien starter med den kompakte F1, som også har tre niveauer, men udvides fra F2 til fem og ved XL-modellen til syv niveauer.
| Kriterium | Smoky | F-serie |
|---|---|---|
| Vægkonstruktion | Skab enkeltvægget; dør ifølge video dobbeltvægget og isoleret | Skab dobbeltvægget og isoleret |
| Kapacitetsområde | ca. 10–25 fisk | 15–20 til 120–130 fisk |
| Niveauer | 3 | 3, 5 eller 7 |
| Opvarmningsformer | Træ, gas, el (udskiftelig) | Træ, gas, el (udskiftelig) |
| Vejrreserve | påvirkes mere af vind og udetemperatur | mere stabil takket være dobbeltvæg, men ikke vejruafhængig |
| Prisområde | fra 540,26 til 706,86 € | fra 1.035,30 til 2.698,92 € |
| Typisk målgruppe | Begyndere, familier, lystfiskere | Hyppig hobby, foreninger, gårdbutikker, erhverv |
Hvad betyder enkeltvægget eller dobbeltvægget i praksis?
En dobbeltvæg bremser varmeudvekslingen med omgivelserne og gør ovnrummet mindre følsomt. Ved en enkeltvægget Smoky påvirker kold vind, vintertemperaturer og direkte sol hurtigere indervæggen. Det er til at håndtere, men kræver mere overvågning, forvarmning og eventuelt mere varmeeffekt end ved den isolerede F-konstruktion.

I videoen om F2 og F2-70 viser Michael Vering en konstruktion af inder- og yderplade med mellemliggende isolering. De deraf afledte fordele – lavere energibehov, mere stabil temperatur og mindre kondens – er teknisk plausible og understøttes også af producentneutrale kilder. Selve videoen leverer dog ingen parallel forbrugsmåling i forhold til Smoky. Vi betragter derfor disse udsagn som en konstruktionseffekt og ikke som en garanteret procentuel besparelse.
Smoky-serien er ikke fuldstændig "uisoleret" i daglig tale: I Smoky-videoen vises døren separat som dobbeltvægget og isoleret. Skabskabinettet forbliver dog enkeltvægget ifølge de aktuelle seriedata. Denne nuance forklarer, hvorfor døren ikke er den afgørende forskel i forhold til den fuldt dobbeltvæggede F-konstruktion.
Læsetip: Alle otte modeller fra begge serier sammenlignes i den store købsguide til røgeovne; hvilken varmeskuffe der passer til, viser sammenligningen af opvarmningsformer.
Hvilken Smoky-størrelse passer til hvilken portion?
Smoky 4 dækker den lille familieportion, Smoky 5 klarer en større mængde, Smoky 6 tilføjer volumen og hængehøjde. Alle tre har tre niveauer og et grundareal på 380 × 500 mm ifølge de aktuelle produktdata. Højden stiger fra 800 over 1.000 til 1.250 mm.
| Model | Kapacitet | Mål | Pris fra |
|---|---|---|---|
| Smoky 4 | ca. 10 fisk / 3 niveauer | 380 × 500 × 800 mm | 540,26 € |
| Smoky 5 | ca. 18 fisk / 3 niveauer | 380 × 500 × 1.000 mm | 630,70 € |
| Smoky 6 | ca. 25 fisk / 3 niveauer | 380 × 500 × 1.250 mm | 706,86 € |
Mellem Smoky 5 og 6 bør det ikke kun være antallet af fisk, der afgør valget. Hvis du vil ryge ål, længere kødstykker eller pølser hængende, vil du få gavn af den ekstra højde i Smoky 6. Hvis du overvejende tilbereder fileter på tre riste, skal du overveje, om det højere kammer reelt giver dig en fordel.
Hvilken F-størrelse følger efter Smoky?
F1 er det kompakte skift til dobbeltvæg, F2 er det typiske spring til den næste kapacitetsklasse. F1 rummer 15–20 fisk og overlapper dermed bevidst med Smoky 5. Merprisen giver her ikke primært et større antal, men derimod den isolerede konstruktion.
| Model | Kapacitet | Niveauer | Pris fra |
|---|---|---|---|
| F1 | 15–20 fisk hhv. 8–10 kg | 3 | 1.035,30 € |
| F2 | 30–35 fisk hhv. 20–25 kg | 5 | 1.401,82 € |
| F2-70 | 45–60 fisk hhv. 30–40 kg | 5 | 1.799,28 € |
| F2-70/60 | 65–80 fisk hhv. 50–65 kg | 5 | 2.262,19 € |
| F2-70/60 XL | 120–130 fisk hhv. 80–100 kg | 7 | 2.698,92 € |
Vægtangivelsen er ofte mere nyttig end et styktal, når det gælder kød, pølser og fisk af forskellig størrelse. Ved 30 store laks gælder der andre afstande end ved portionsørreder. Enhver kapacitet forudsætter, at røg og varme kan cirkulere; det teoretiske antal kroge er ikke et kvalitetsmål i sig selv.
Er F1 bedre end en Smoky 5 eller 6?
F1 er ikke generelt bedre, men har andre konstruktionsmæssige prioriteter. Med plads til 15–20 fisk ligger den mellem Smoky 5 og 6, men koster fra 1.035,30 € og dermed betydeligt mere. Merprisen kan betale sig, hvis dobbeltvæg og hyppig brug er vigtigere for dig end maksimal kapacitet pr. euro.
Til ti sommerdage om året kan en Smoky 6 med plads til ca. 25 fisk være det mest økonomiske valg på trods af den større kapacitet. Hvis du derimod ryger ugentligt, arbejder ved lave udetemperaturer eller ønsker at holde temperatursvingninger på et absolut minimum, bør du seriøst overveje F1 på trods af den lavere nominelle kapacitet. Smagen opstår ikke automatisk på grund af den dyrere væg; fordelen ligger i selve processtyringen.
Hvad er forskellen på de to seriers indre?
Begge serier har plads til riste, stænger og kroge; F-serien tilføjer fra F2 flere niveauer og en fastsvejset lamel-mellembund. Ifølge produktdemonstrationen fordeler denne bund varme og røg og beskytter desuden mod, at fedt drypper direkte ned i varme- eller glødeområdet.
Ved Smoky viser videoen tre niveauer, en fedtopsamlingsbakke og et 130 mm aftræk med justerbart spjæld. Flade riste egner sig f.eks. til fileter, bølgeriste til liggende fisk, mens stænger og passende kroge bruges til hængende varer. F-demonstrationen viser fem indskud i F2 samt lamellerne under røgevarerne. I hverdagen betyder det: F2 kan stable flere flade varer, mens Smoky med sine tre niveauer bevidst holdes mere enkel.

Har Smoky og F-serien forskellige opvarmningsformer?
Nej: Begge serier kan som udgangspunkt fungere med træ, gas eller el. Opvarmningen sidder i en udskiftelig skuffe eller et modul i bunden. Forskellen ligger i de respektive passende komponenter og styringer, ikke i en eksklusiv opvarmningsform. En Smoky-varmeblok hører derfor ikke hjemme i en F2.
I Smoky-videoen vises en standard træskuffe samt en valgfri 4 kW gasskuffe og en 2,5 kW el-skuffe. I F2/F2-70-videoen demonstreres skiftet til en 8 kW gasskuffe. Disse effektangivelser refererer til de viste systemer og er ikke et generelt råd om altid at vælge den største effekt. En for stor varmekilde kan være sværere at finjustere ved lave sommertemperaturer.
| Arbejdsstil | Opvarmningsform | Vigtigste overvejelse |
|---|---|---|
| aktiv og traditionel | Træ | stor indflydelse, men kræver mere opmærksomhed og en indlæringskurve |
| hurtig og uden stikkontakt | Gas | mobil, men følsom over for vind og finjustering |
| reproducerbar og bekvem | El | præcis med passende styring, men afhængig af strøm |
Hvilken serie egner sig bedst til koldrygning?
Begge kan koldryge; den dobbeltvæggede F-konstruktion giver en større termisk reserve i koldt vejr. Smoky arbejder i videoen med en koldrøgsgenerator i træskuffen. Uanset serien er det afgørende at have en kølig røgkilde, tilstrækkeligt med ilt, en passende udetemperatur og et ovnrum under den valgte koldrøgsgrænse.
Den ofte nævnte grænse ligger på 15–25 °C; enkelte praktiske kilder tolererer op til 30 °C. For en konservativ planlægning gælder under 25 °C. Isolering forhindrer dog ikke al kondensdannelse: Luftfugtighed, fugtige varer, træk og temperaturforskelle spiller stadig ind. Udsagnet fra F-videoen om, at der ikke opstår kondensvand på grund af isoleringen, skal forstås som en praktisk beskrivelse fra producenten, ikke som en garanti for enhver vejrsituation.

Hvad viser videoerne i en direkte sammenligning?
De to demonstrationer synliggør de konstruktionsmæssige forskelle: tre niveauer og udskiftelige skuffer ved Smoky, fem indskud, dobbeltvæg og lamelbund ved F2. De er især pålidelige, når det gælder betjening og komponenter. Aktuelle priser og kapaciteter stammer derimod fra produktdatabasen fra juli 2026.
Hvordan klarer Smoky 5 sig i forhold til Smoky 6?
Smoky-videoen viser to skabe med samme bredde og dybde, men med en højde på henholdsvis 1,00 og 1,25 meter. Michael Vering demonstrerer udskiftning af varmeelement, riste, kroge, fedtopsamling og koldrøgsgenerator. Den aktuelle kapacitet angiver disse størrelser til ca. 18 og 25 fisk.
Hvordan er F-serien opbygget?
I F2/F2-70-videoen kan man se den isolerede dobbeltvægskonstruktion, fem indskud og den fastsvejste lamel-mellembund. Desuden indsættes gasskuffen uden brug af værktøj. De brede kapacitetsangivelser fra videoen erstatter ikke de aktuelle, modelspecifikke værdier i tabellen i denne artikel. Udstyrsdetaljer kan ændre sig mellem produktgenerationer.
Hvornår har jeg brug for F2-70/60 eller XL-versionen?
Dybde og XL-højde kan først betale sig, når du regelmæssigt skal ryge 65 fisk og opefter, 50 kg varer eller lange hængende produkter. Til en lejlighedsvis stor portion er et overdimensioneret skab sjældent økonomisk. Foreninger og virksomheder bør desuden planlægge ud fra belastningsvægt, håndtering af riste, plads til døren og energiforsyning.
F2-70/60 er angivet til 65–80 fisk hhv. 50–65 kg og fem niveauer, fra 2.262,19 €. F2-70/60 XL udvides til syv niveauer, 120–130 fisk hhv. 80–100 kg og koster fra 2.698,92 €. Priser gældende 07/2026.
Hvornår passer hverken Smoky eller F-serien?
Til to ørreder om året er selv Smoky ofte mere udstyr end nødvendigt; til automatisk pille-BBQ eller industriel produktion er den omtalte F-serie ikke automatisk den rigtige kategori. En bordrøgeovn, en eksisterende grill, en pillesmoker eller et decideret erhvervsanlæg kan passe bedre til den faktiske proces.
Også opstillingsstedet kan være et problem: Uden en sikker, ikke-brændbar plads, tilstrækkelige afstande og et reguleret røgaftræk bør intet skab tages i brug. En lukket garage eller et skur er ikke en nødløsning. Ved tilslutning til skorsten eller erhvervsmæssig brug skal de lokale brand-, bygge- og hygiejneregler afklares.
Hvordan træffer jeg en beslutning i fem trin?
Træf ikke din beslutning baglæns ud fra den dyreste model, men forlæns ud fra dit behov. Først den største regelmæssige portion, derefter vejr og hyppighed, og til sidst seriens opbygning, størrelse og opvarmning. På den måde betaler du kun for dobbeltvæggen eller den ekstra kapacitet, hvis det reelt gør en forskel i din egen proces.
- Fastslå det største regelmæssige antal fisk og kilo.
- Bestem det længste røgeprodukt og det nødvendige ristareal.
- Sommer/lejlighedsvis = overvej Smoky; hele året/hyppigt = overvej også F-serien.
- Vælg den mindste model med lidt ekstra plads.
- Vælg træ, gas eller el ud fra dine ønsker til betjening og infrastruktur.
Hvilke spørgsmål stilles der ofte til Smoky og F-serien?
De hyppigste spørgsmål drejer sig om vægkonstruktionen, om de er egnede til begyndere, koldrygning, prisforskellen og den mest fornuftige mellemvej. Svarene giver en kort opsummering af disse punkter; de modelspecifikke kapaciteter og priser findes i tabellerne. Ekstraudstyr og ændrede produktgenerationer bør undersøges separat inden bestilling.
Hvad er den vigtigste forskel på Smoky og F-serien?
Smoky-røgeskabet er enkeltvægget og designet som en prisvenlig indstigningsmodel; F-serien er dobbeltvægget og isoleret. Derved reagerer F-serien i hverdagen mindre på vind og kulde. Derudover starter F-serien ved en tilsvarende lille mængde, men rækker op til betydeligt større portioner og flere niveauer.
Er F-serien bedre for begyndere end Smoky?
Ikke automatisk. Smoky er let at forstå og prismæssigt mere tilgængelig. F-serien gør det lettere at styre temperaturen i vanskeligt vejr takket være den isolerede konstruktion, men koster mere. Til lejlighedsvis sommerrygning er Smoky ofte det mest fornuftige valg; til hyppig brug året rundt kan F-serien gøre opstarten mere komfortabel.
Kan Smoky-serien også koldryge?
Ja, med en egnet koldrøgsgenerator og korrekt reguleret lufttilførsel. Smoky-videoen viser koldrøgsgeneratoren i træskuffen. Koldrygning er dog stadig meget afhængig af udetemperatur, luftfugtighed og træk; den enkeltvæggede konstruktion afbøder koldt eller skiftende vejr mindre end F-serien. En temperaturmåling er derfor stadig obligatorisk.
Hvorfor koster F-serien betydeligt mere?
Merprisen dækker primært den dobbeltvæggede, isolerede konstruktion, det mere avancerede indre og ved større modeller mere plads og flere niveauer. Det er ikke et automatisk smagstillæg. Fordelen viser sig i processtabilitet, kapacitet og hyppig brug – kun da kan det betale sig i praksis.
Hvilken model er den mest fornuftige mellemvej?
Til op til 25 fisk er Smoky 6 den største prisvenlige indstigningsmodel. Hvis du regelmæssigt tilbereder ca. 30–35 fisk eller 20–25 kg og ønsker en dobbeltvæg, finder du den typiske mellemvej i F2. Ved mindre vinterportioner kan den mere kompakte F1 i stedet være et mere økonomisk passende valg.
Smoky eller F-serien – sammenlign live?
Siden 1880 har Beelonia GmbH produceret røgeteknik i Beelen – og rådgiver dig personligt om model, opvarmningsform og tilbehør.
Kilder: Beelonia-produktdatabase med bruttopriser og kapaciteter, gældende 23.07.2026; Beelonia-videoer "Vorstellung Beelonia Räucherofen Smoky 5 & 6" og "Vorstellung Beelonia Räucherofen FII + FII70"; supplerende udstyrs- og materialeresearch blandt andet hos feinkosten.de, raeucherprofi.net, Räucherwiki og AmazingRibs. Videoudsagn uden måleserier er klassificeret som praktiske angivelser fra producenten; gamle videopriser er ikke blevet anvendt.