Kaufen & Vergleichen

Hvilken røgeovn-størrelse har jeg brug for? Kapacitetsguide

Michael Vering • Aktualisiert am 24.07.2026 • 9 Min. Lesezeit
Beelonia Smoky 5 og Smoky 6 som sammenligning af forskellige røgeovnsstørrelser

Vælg størrelsen på din røgeovn ud fra den største regelmæssige portion med afstand mellem stykkerne, ikke ud fra den teoretiske maksimale kapacitet. Planlæg en praktisk reserve på ca. 20 % ledig plads; ved store, blandede eller liggende røgede produkter gerne mere.

Til omkring otte ørreder passer Smoky 4 med plads til ca. ti fisk. Hvis du regelmæssigt røger 16 ørreder, bør du ikke automatisk fylde Smoky 5 med ca. 18 til sidste plads, men i stedet overveje Smoky 6 eller – hvis du ønsker dobbeltvægge – F1/F2. Fra 30–35 fisk begynder en anden portionsklasse med F2; erhvervsmodeller rækker op til ca. 400–420 fisk ved F6-100.

Alle kapaciteter er ca.-værdier, pr. 07/2026. Størrelse og form på det, der skal røges, kroge, niveauer, hængende eller liggende placering samt den nødvendige afstand afgør den brugbare mængde.

Senest opdateret: 23. juli 2026 · Forfatter: Michael Vering, Beelonia GmbH · Læsetid: ca. 11 minutter

Hvordan finder jeg den rigtige størrelse på min røgeovn?

Kort svar: Notér ikke dit årsbehov, men den største mængde, der mindst flere gange pr. sæson skal være færdig på én gang – både i styk og kilogram.

  1. Hvor stor er den normale portion? Den hyppigste mængde bestemmer grundstørrelsen.
  2. Hvor stor er den regelmæssige spidsbelastning? Familiefester, ugentlige markeder eller klubaftener tæller med, hvis de er tilbagevendende.
  3. Hvad skal der røges? Ti portionsørreder kræver en anden plads end ti store lakseørreder, ål, skinker eller riste med fileter.
  4. Skal alt være færdigt på samme tid? To portioner er ofte i orden til privat brug, men i salg eller catering kan de forstyrre forløbet.
  5. Hvor meget reserve kræver luftcirkulationen? Røgvarerne må ikke røre hinanden og bør ikke blokere vægge, fedttag eller varmekilde.

Hvilken planlægningsformel forhindrer et for småt valg?

Kort svar: Divider den største regelmæssigt ønskede styk- eller kilogram-portion med 0,8. Det giver en målværdi med omkring 20 % praktisk reserve.

regelmæssig spidsbelastning ÷ 0,8 = nominel målkapacitet

Eksempler: 16 fisk ÷ 0,8 = 20 fisk målkapacitet; 24 fisk ÷ 0,8 = 30; 40 fisk ÷ 0,8 = 50. Reserven på 20 % er en planlægningshjælp i denne guide, ikke en ekstra producentkapacitet. Meget store fisk, brede 5-tands-kroge, blandede produkter eller liggende riste kan kræve mere plads.

Din situation Rigtig reaktion
Oftest lille portion, sjældent dobbelt så meget Overvej en mindre ovn plus en sjælden anden portion
Spidsbelastning forekommer regelmæssigt Planlæg ud fra spidsbelastningen med reserve
Styktal svinger, vægt forbliver ens Vægt kilogramværdien højere
Mange store eller lange fisk Kontrollér hængehøjde, krogbredde og afstand
Salg på et fast tidspunkt Undgå ekstra portioner, prioriter gennemløb

Hvor mange fisk og kilogram passer i hvilken model?

Kort svar: Det aktuelle spænd går fra ca. ti fisk i Smoky 4 til ca. 400–420 fisk eller 260 kg i F6-100.

Model Ca. fisk Ca. kilogram Niveauer/holdere angivet i de obligatoriske kilder Pris pr. 07/2026
Smoky 4 10 ikke angivet 3 niveauer 540,26 €
Smoky 5 18 ikke angivet 3 hyldeniveauer 630,70 €
Smoky 6 25 ikke angivet 3 hyldeniveauer 706,86 €
F1 15–20 8–10 kg ikke angivet 1.035,30 €
F2 30–35 20–25 kg 5 indskud/holdere 1.401,82 €
F2-70 45–60 30–40 kg ikke angivet 1.799,28 €
F2-70/60 65–80 50–65 kg ikke angivet 2.262,19 €
F2-70/60 XL 120–130 80–100 kg ikke angivet 2.698,92 €
F4 220 160 kg ikke angivet 7.457,73 €
F5 260–280 180–190 kg ikke angivet 7.819,49 €
F6 320–340 230 kg ikke angivet 8.809,57 €
F6-100 400–420 260 kg ikke angivet 16.707,60 €

"Ikke angivet" betyder: I den aktuelle produktdatabase og i de evaluerede obligatoriske videoer var der ikke noget pålideligt antal niveauer. Det er derfor ikke udledt af modelnavne eller tilstødende størrelser. Ved KR6 fra 21.252,21 € og KR6-100 fra 23.924,95 € suppleres kapaciteten heller ikke uden en konkret anlægsdimensionering.

Læsetip: Forskellen på serierne forklares i Smoky-eller-F-sammenligningen; til erhvervsmæssige portioner fra 160 kg hjælper anlægsplanlægningen til slagtere; alle priser er samlet i prisguiden.

Hvorfor er den maksimale kapacitet ikke min planlagte kapacitet?

Kort svar: Fordi kapacitetsværdier er en rettesnor for passende varer, mens den reelle røgkvalitet forudsætter fri passage for varme og røg.

Gyldne røgede fisk hænges i en Beelonia-røgeovn
Afstand er en del af kapaciteten: Hvert stykke har brug for røg fra alle sider. Foto: Beelonia GmbH

Hvis fiskene rører hinanden, efterlades der lyse kontaktflader. For tætte kroge gør luftcirkulationen sværere; fisk af forskellig størrelse tilberedes med forskellig hastighed. Liggende fileter optager ristplads uden at udnytte den fulde hængehøjde. Lange ål kræver højde, selvom antallet af dem kan være lille.

Den mest fornuftige størrelse er derfor ikke det mindste kammer, hvor alt på en eller anden måde kan hænges ind. Det er det mindste kammer, hvor din typiske spidsbelastning kan arrangeres pænt, kontrolleres og tages ud.

Hvornår tæller antallet af fisk – og hvornår kilogram?

Kort svar: Brug altid begge værdier: Styktal beskriver behovet for kroge og kontakt, kilogram beskriver portionens samlede belastning.

Ved ensartede portionsørreder er styktallet overskueligt. Ved lakseørreder, ål, skinker, pølser eller blandede portioner bliver det hurtigt misvisende. En F1 er angivet til 15–20 fisk og 8–10 kg, en F2 til 30–35 fisk og 20–25 kg. Disse dobbelte angivelser viser, hvorfor "Hvor mange fisk?" alene ikke er et fuldstændigt spørgsmål om størrelse.

Hvordan ændrer kroge og riste kapaciteten?

Kort svar: Hængende varer udnytter højden; liggende varer udnytter niveauerne. Bredere kroge og større fisk reducerer antallet pr. stang.

Til portionsørreder egner dobbeltkroge til fisk sig godt. Smoky-videoen anbefaler de bredere 5-tands-kroge til fisk fra ca. 500–600 g. Disse sikrer tunge fisk bedre, men kræver mere plads til siderne. Fileter og varmrøget laks ligger på flade eller bølgede riste; derved bliver brugbare indskud vigtigere end selve skabets højde.

Hvilken Smoky-størrelse passer til mig?

Kort svar: Smoky 4 passer til små portioner op til omkring otte fisk med reserve, Smoky 5 til et behov tydeligt under 18 og Smoky 6 til et behov tydeligt under 25 eller til længere røgvarer.

Smoky 5 og 6 har ifølge produktvideoen det samme grundareal på 50 × 40 cm. Smoky 5 er 1,00 m, Smoky 6 er 1,25 m høj. Hvis du har lidt gulvplads, vinder du altså kapacitet og hængehøjde opad med Smoky 6. Begge har tre hyldeniveauer og kan udstyres med stænger eller riste.

Til regelmæssigt 16 fisk er Smoky 5 nominelt med 18 ganske vist tæt på, men efterlader næsten ingen planlagt reserve. Smoky 6 er i så fald det mere afslappede Smoky-valg. Hvis du desuden ønsker et fuldt dobbeltvægget isoleret ovnrum, bør du parallelt sammenligne F1 og F2 – styktallene alene afgør ikke dette overlap.

Hvilken F-serie passer til min portion?

Kort svar: F1 og F2 dækker ambitiøse små til mellemstore portioner; F2-70, F2-70/60 og XL øger bredden, dybden og til sidst højden.

Den officielle F2-video angiver følgende udvendige mål:

Model Bredde × Dybde × Højde Aktuel ca.-kapacitet
F1 50 × 40 × 100 cm 15–20 fisk / 8–10 kg
F2 50 × 40 × 150 cm 30–35 fisk / 20–25 kg
F2-70 70 × 40 × 150 cm 45–60 fisk / 30–40 kg
F2-70/60 70 × 60 × 150 cm 65–80 fisk / 50–65 kg
F2-70/60 XL 70 × 60 × 180 cm 120–130 fisk / 80–100 kg

Denne inddeling gør valget konkret: mere højde hjælper lange røgvarer og ekstra holdere, mere bredde skaber krogafstand, mere dybde forstørrer rist- og portionsarealet. F-serien er desuden bygget med dobbeltvægge og stenuld; det understøtter en mere stabil temperatur ved skiftende vejr og reducerer risikoen for kondens.

Hvornår er F2-70/60 XL den rigtige størrelse?

Kort svar: Når der regelmæssigt planlægges betydeligt mere end omkring 80 kg eller et trecifret antal fisk, eller når der er brug for 1,80 m byggehøjde til lange varer og portionsopstilling.

XL er ikke automatisk bedre end F2-70/60. Den kan betale sig, hvis dens ekstra indvendige plads bliver udnyttet. Opdateringsvideoen viser begge varianter ved siden af hinanden og forklarer den automatiske temperaturstyring, tørrefunktionen og røgtændingen for el-udgaven. De nævnte betjeningsværdier i videoen er ikke et løfte om kapacitet; for beslutningen om størrelse er de aktuelle ca.-angivelser stadig afgørende.

Hvornår har jeg brug for F4, F5 eller F6?

Kort svar: Så snart det ikke kun handler om volumen, men om et gentageligt erhvervsmæssigt portionsflow med ca. 160 til 260 kg i fokus.

F4 starter ved ca. 220 fisk/160 kg, F5 ved 260–280/180–190 kg, F6 ved 320–340/230 kg og F6-100 ved 400–420/260 kg. F4/F5-videoen viser den driftsmæssige forskel: valgfri røgevogn med rampe, en anden vogn, der kan forberedes, stærke lukkemekanismer og programmerbare forløb. Hvis du kun overvejer disse størrelser til en sjælden årlig begivenhed, bør du regne det op imod ekstra portioner eller ekstern produktion.

Beelonia F4 og F5 med digital styring i showroomet
Herfra begynder prof-klassen: F4 og F5 med digital styring. Billede fra Beelonia-videoen

Hvem passer en stor røgeovn ikke til?

No-Fit: En stor model passer ikke, hvis den ekstra kapacitet næsten aldrig bliver brugt, hvis der mangler gulvplads, eller hvis små portioner er vigtigere end gennemløb. Omvendt passer en lille ovn ikke, hvis en anden portion regelmæssigt bringer faste leveringstider i fare.

Selv en nominelt passende ovn er et No-Fit, hvis dine røgvarer ikke passer til geometrien: lange ål i en for lav kammerhøjde, brede filetriste i et for smalt kammer eller tunge fisk på for små kroge. Mål derfor altid det længste og bredeste typiske produkt ud over styk og kilogram.

Hvilken størrelse skal jeg i sidste ende bestille?

Kort svar: Sammenlign den mindste matematisk passende størrelse med den umiddelbart større, og beslut dig ud fra reserve, isolering, geometri, portionstid og gulvplads.

  • Største regelmæssige portion i styk og kg er registreret
  • Omkring 20 % planlagt reserve, ved blandede varer mere, er forudset
  • Fiskene rører hverken hinanden eller væggen
  • Længste røgvare passer med afstand til varmekilden
  • Kroge, stænger og ristbelægning er skitseret
  • Anden portion er bevidst accepteret eller bevidst undgået
  • Udvendige mål, aftræk og sikker opstilling er kontrolleret
  • Ønsket opvarmningsmetode og vejrforhold er taget i betragtning

Når du har besvaret disse punkter, lander du oftest mellem to tilstødende modeller. Så gælder det: Køb ikke "maksimalt stor", men vælg kun den mindre variant, hvis den kan klare den reelle portion uden at blive overfyldt.

Ofte stillede spørgsmål om røgeovnens størrelse

Hvilken størrelse røgeovn har jeg brug for til ti ørreder?

Smoky 4 er angivet til ca. ti fisk. Hvis alle ti regelmæssigt røges på samme tid, hvis der er store fisk imellem, eller hvis der ønskes meget afstand, giver Smoky 5 mere reserve.

Hvor mange fisk passer i en Smoky 5 eller Smoky 6?

Smoky 5 rummer ca. 18, Smoky 6 ca. 25 fisk. Begge har et grundareal på 50 × 40 cm og tre hyldeniveauer; Smoky 6 er med sine 1,25 m højere end Smoky 5 på 1,00 m.

Er F1 nok til 20 fisk?

20 fisk er den øvre ca.-angivelse for F1. Ved regelmæssigt 20 store fisk mangler der reserve; så bør F2 med ca. 30–35 fisk/20–25 kg overvejes.

Skal jeg vælge ud fra antal fisk eller kilogram?

Ud fra begge dele. Styktallet bestemmer krogafstand og kontaktflader, kilogram afspejler fisk af forskellig vægt og andre produkter bedre. Derudover skal længde, bredde og liggende ristareal passe.

Hvor meget pladsreserve giver mening?

Denne guide anbefaler omkring 20 % som udgangspunkt. Ved store, uensartede eller liggende røgede produkter giver mere mening; en reserve erstatter dog ikke en kontrol af den faktiske krog- og ristplacering.

Har du fundet størrelsen?

Siden 1880 har Beelonia GmbH fremstillet røgeteknik i Beelen – og rådgiver dig personligt om model, opvarmningsmetode og tilbehør.


Kilder og datastatus: Aktuelle priser, handles og ca.-kapaciteter: Beelonia-produktdatabase, pr. 23.07.2026; kapaciteter afhænger af størrelse og afstand. Mål, holdere og konstruktionsdetaljer: officielle Beelonia-videoer Smoky 5 & 6, F2 & F2-70, F2-70/60 & XL og F4 & F5. Faglig klassificering af højde, afstand, isolering og dimensionering: Beelonia-vidensbase "Udstyrs- & ovnlære", blandt andet trianguleret med feinkosten.de, raeucherprofi.net og Räucherwiki-købsrådgivningen. Ældre kapacitets- eller prisangivelser fra videoer er ikke blevet holdt op imod den aktuelle datastatus.

Geschrieben von
Michael Vering

Michael Vering führt die Beelonia GmbH in Beelen – Räucher- und Grilltechnik aus eigener Fertigung seit 1880. Im Ratgeber teilt er das Praxiswissen aus Werkstatt und Räucherkammer.

Du er nu tilmeldt!
Denne e-mail er allerede registreret