Beelonia Smoky eller F-serien? Jämförelse av serierna
När man jämför Beelonia Smoky med F-serien finns det ingen självklar vinnare: Smoky är det förnuftiga, enkelväggiga insteget för satser upp till cirka 25 fiskar. Den dubbelväggiga F-serien kostar mer, men håller temperaturen stabilare vid blåst och kyla och rymmer upp till 120–130 fiskar. Om du bara röker sällan på sommaren behöver du inte automatiskt en F-modell; om du däremot röker ofta eller i stora mängder bör du överväga prisskillnaden.
Båda serierna är rökskåp i rostfritt stål och kan i regel värmas med ved, gasol eller el. Den centrala skillnaden ligger alltså inte i vilket bränsle som kan användas, utan i skåpets konstruktion, storleksutbud och processmarginaler. Det är precis dessa punkter vi jämför med aktuella produktdata från den 23 juli 2026.
Senast uppdaterad: 23 juli 2026 · Författare: Michael Vering, Beelonia GmbH · Bruttopriser "från", per 07/2026
Hur skiljer sig Smoky och F-serien åt vid en första anblick?
Smoky prioriterar ett lägre inköpspris och kompakta hobbysatser; F prioriterar isolering, väderstabilitet och tillväxt. Smoky-modellerna erbjuder tre nivåer och rymmer cirka 10 till 25 fiskar. F-serien börjar med den kompakta F1 som också har tre nivåer, men utökas från F2 till fem och i XL-modellen till sju nivåer.
| Kriterium | Smoky | F-serien |
|---|---|---|
| Väggkonstruktion | Enkelväggigt skåp; dörren är enligt videon dubbelväggig och isolerad | Dubbelväggigt och isolerat skåp |
| Kapacitetsintervall | ca 10–25 fiskar | 15–20 till 120–130 fiskar |
| Nivåer | 3 | 3, 5 eller 7 |
| Uppvärmning | Ved, gasol, el (utbytbart) | Ved, gasol, el (utbytbart) |
| Vädermarginal | Påverkas mer av vind och utomhustemperatur | Stabilare tack vare dubbelvägg, men inte helt oberoende av vädret |
| Prisintervall | från 540,26 till 706,86 € | från 1 035,30 till 2 698,92 € |
| Typisk användare | Nybörjare, familjer, sportfiskare | Aktiv hobby, föreningar, gårdsbutiker, företag |
Vad innebär enkelväggig eller dubbelväggig i praktiken?
En dubbelvägg bromsar värmeutbytet med omgivningen och gör tillagningsutrymmet mindre känsligt. Hos en enkelväggig Smoky påverkar kall vind, vintertemperaturer och direkt solljus innerväggen snabbare. Det är hanterbart, men kräver mer uppsikt, förvärmning och eventuellt högre värmeeffekt än den isolerade F-konstruktionen.

I videon om F2 och F2-70 visar Michael Vering en konstruktion av inre och yttre plåt med mellanliggande isolering. De fördelar som detta medför – lägre energibehov, stabilare temperatur och mindre kondens – är tekniskt rimliga och stöds även av tillverkarneutrala källor. Videon i sig ger dock ingen parallell förbrukningsmätning mot Smoky. Vi betraktar därför dessa uttalanden som en konstruktionseffekt, inte som en garanterad procentuell besparing.
Smoky-serien är inte helt "oisolerad" i vardaglig mening: I Smoky-videon visas dörren separat som dubbelväggig och isolerad. Skåpstommen förblir dock enkelväggig enligt aktuella seriedata. Denna nyans förklarar varför dörren inte är den avgörande skillnaden jämfört med det helt dubbelväggiga F-höljet.
Lästips: Alla åtta modeller från båda serierna jämförs i den stora köpguiden för rökugnar; vilken värmemodul som passar bäst hittar du i jämförelsen av uppvärmningsalternativ.
Vilken Smoky-storlek passar till vilken sats?
Smoky 4 täcker den lilla familjesatsen, Smoky 5 klarar större mängder, Smoky 6 ger extra volym och hänghöjd. Alla tre har tre nivåer och en bottenyta på 380 × 500 mm enligt aktuella produktdata. Höjden ökar från 800 via 1 000 till 1 250 mm.
| Modell | Kapacitet | Mått | Pris från |
|---|---|---|---|
| Smoky 4 | ca 10 fiskar / 3 nivåer | 380 × 500 × 800 mm | 540,26 € |
| Smoky 5 | ca 18 fiskar / 3 nivåer | 380 × 500 × 1 000 mm | 630,70 € |
| Smoky 6 | ca 25 fiskar / 3 nivåer | 380 × 500 × 1 250 mm | 706,86 € |
Mellan Smoky 5 och 6 bör inte bara antalet fiskar avgöra. Om du vill röka ål, längre köttstycken eller korv hängande, drar du nytta av den extra höjden i Smoky 6. Om du huvudsakligen röker filéer på tre galler, bör du fundera på om det högre skåpet verkligen ger någon fördel.
Vilken F-storlek tar vid efter Smoky?
F1 är det kompakta steget till dubbelvägg, F2 är det typiska klivet upp till nästa kapacitetsklass. F1 rymmer 15–20 fiskar och överlappar därmed medvetet med Smoky 5. Det högre priset ger här inte i första hand fler fiskar, utan den isolerade konstruktionen.
| Modell | Kapacitet | Nivåer | Pris från |
|---|---|---|---|
| F1 | 15–20 fiskar resp. 8–10 kg | 3 | 1 035,30 € |
| F2 | 30–35 fiskar resp. 20–25 kg | 5 | 1 401,82 € |
| F2-70 | 45–60 fiskar resp. 30–40 kg | 5 | 1 799,28 € |
| F2-70/60 | 65–80 fiskar resp. 50–65 kg | 5 | 2 262,19 € |
| F2-70/60 XL | 120–130 fiskar resp. 80–100 kg | 7 | 2 698,92 € |
Viktangivelsen är ofta mer till hjälp än antalet stycken när det gäller kött, korv och fiskar av olika storlek. För 30 stora laxar krävs andra avstånd än för portionsforeller. All kapacitet förutsätter att rök och värme kan cirkulera; det teoretiska antalet krokar är inget kvalitetsmål i sig.
Är F1 bättre än en Smoky 5 eller 6?
F1 är inte generellt bättre, utan har andra konstruktionsmässiga prioriteringar. Med 15–20 fiskar ligger den mellan Smoky 5 och 6, men kostar från 1 035,30 € vilket är betydligt mer. Prisskillnaden lönar sig om dubbelvägg och frekvent användning är viktigare än maximal kapacitet per euro.
För tio sommartillfällen om året kan en Smoky 6 med cirka 25 fiskar vara det mer ekonomiska valet, trots sin större kapacitet. Om du däremot röker varje vecka, vid låga utomhustemperaturer eller vill hålla temperaturvariationerna så små som möjligt, bör du seriöst överväga F1 trots den lägre nominella mängden. Smaken blir inte automatiskt bättre av en dyrare vägg; fördelen ligger i processkontrollen.
Vad skiljer insidan åt mellan de båda serierna?
Båda serierna rymmer galler, stänger och krokar; F-serien lägger från F2 till fler nivåer och en fastsvetsad lamellmellanbotten. Denna botten fördelar enligt produktdemonstrationen värme och rök, och skyddar dessutom mot att fett droppar direkt ner i värme- eller glödområdet.
För Smoky visar videon tre nivåer, en fettuppsamlingsplåt och ett 130 mm rökutsläpp med justerbart spjäll. Plana galler passar bra för till exempel filéer, våggaller för liggande fisk, och stänger med passande krokar för hängande varor. F-demonstrationen visar fem inskjutningsnivåer för F2 samt lamellerna under det som ska rökas. I vardagen innebär detta: F2 kan stapla mer plana varor, medan Smoky medvetet hålls enklare med sina tre nivåer.

Har Smoky och F olika uppvärmningsalternativ?
Nej: Båda serierna kan i regel drivas med ved, gasol eller el. Värmekällan sitter i en utbytbar undre låda eller modul. Skillnaden ligger i de specifika komponenterna och styrningarna som passar respektive modell, inte i att någon uppvärmningstyp är exklusiv. En värmemodul för Smoky passar därför inte i en F2.
I Smoky-videon visas en standardlåda för ved samt som tillval en 4 kW gasol- och en 2,5 kW elmodul. I F2/F2-70-videon demonstreras bytet till en 8 kW gasolmodul. Dessa effektangivelser gäller de visade systemen och är inget generellt råd om att alltid välja högsta effekt. En för stor värmekälla kan vara svårare att finjustera vid låga måltemperaturer på sommaren.
| Arbetsstil | Uppvärmning | Viktigaste övervägandet |
|---|---|---|
| Aktiv och traditionell | Ved | Stort inflytande, men kräver mer uppmärksamhet och inlärning |
| Snabb och utan eluttag | Gasol | Mobil, men känslig för vind och svårare att finjustera |
| Repeterbar och bekväm | El | Exakt med rätt styrning, men beroende av ström |
Vilken serie passar bäst för kallrökning?
Båda kan kallröka; det dubbelväggiga F-höljet ger en större termisk marginal vid kallt väder. I videon används Smoky med en kallröksgenerator (Sparbrand) i vedlådan. Oavsett serie är det avgörande att ha en sval rökkälla, tillräckligt med syre, lämplig utomhustemperatur och ett utrymme som håller sig under den valda gränsen för kallrökning.
Den ofta nämnda gränsen ligger på 15–25 °C; vissa praktiska källor tolererar upp till 30 °C. För en konservativ planering gäller under 25 °C. Isolering förhindrar dock inte all kondensbildning: luftfuktighet, fuktiga varor, drag och temperaturskillnader spelar fortfarande in. Påståendet i F-videon om att det inte bildas något kondensvatten tack vare isoleringen ska ses som en praktisk beskrivning från tillverkaren, inte som en garanti för alla väderförhållanden.

Vad visar videorna i en direkt jämförelse?
De båda demonstrationerna synliggör de konstruktionsmässiga skillnaderna: tre nivåer och utbytbara moduler hos Smoky, fem inskjutningsnivåer, dubbelvägg och lamellbotten hos F2. De är särskilt tillförlitliga när det gäller handhavande och komponenter. Aktuella priser och kapaciteter kommer däremot från produktdatabasen från juli 2026.
Hur står sig Smoky 5 mot Smoky 6?
Smoky-videon visar två lika breda och djupa skåp med 1,00 respektive 1,25 meters höjd. Michael Vering demonstrerar bytet av värmekälla, galler, krokar, fettuppsamling och kallröksgenerator. Den aktuella kapaciteten klassar dessa storlekar till cirka 18 och 25 fiskar.
Hur är F-serien uppbyggd?
I F2/F2-70-videon visas den isolerade dubbelväggskonstruktionen, fem inskjutningsnivåer och den fastsvetsade lamellmellanbottnen. Dessutom sätts gasolmodulen in helt utan verktyg. De breda kapacitetsangivelserna från videon ersätter inte de aktuella, modellspecifika värdena i tabellen i denna artikel. Utrustningsdetaljer kan ändras mellan olika produktgenerationer.
När behöver jag F2-70/60 eller XL-versionen?
Djupet och XL-höjden lönar sig först när du regelbundet hanterar 65 fiskar och uppåt, 50 kg varor eller långa hängande produkter. För en enstaka stordag är ett överdimensionerat skåp sällan ekonomiskt. Föreningar och företag bör dessutom planera för lastvikt, hantering av galler, dörrutrymme och energiförsörjning.
F2-70/60 anges till 65–80 fiskar respektive 50–65 kg och fem nivåer, från 2 262,19 €. F2-70/60 XL utökas till sju nivåer, 120–130 fiskar respektive 80–100 kg och kostar från 2 698,92 €. Priser per 07/2026.
När passar varken Smoky eller F-serien?
För två foreller om året är till och med Smoky ofta mer utrustning än nödvändigt; för automatisk pellets-BBQ eller industriell produktion är den aktuella F-serien inte automatiskt rätt kategori. En bordsrök, en befintlig grill, en pelletsmoker eller en renodlad industrianläggning kan passa den faktiska processen bättre.
Även uppställningsplatsen kan vara ett hinder: Utan en säker, obrännbart plats, tillräckliga avstånd och ett ordnat rökutsläpp bör inget skåp användas. Stängda garage och skjul är inga nödlösningar. Vid anslutning till skorsten eller kommersiell användning måste lokala brand-, bygg- och hygienföreskrifter klargöras.
Hur bestämmer jag mig i fem steg?
Utgå inte från den dyraste modellen och arbeta dig bakåt, utan utgå från dina behov och arbeta dig framåt. Först den största regelbundna satsen, sedan väder och frekvens, därefter seriens konstruktion, storlek och uppvärmning. På så sätt betalar du bara för dubbelväggen eller extra kapacitet om det faktiskt gör skillnad i ditt eget arbetsflöde.
- Fastställ det största regelbundna antalet fiskar och kilon.
- Bestäm den längsta varan som ska rökas och vilken galleryta som behövs.
- Sommar/sällan = överväg Smoky; året runt/ofta = överväg även F-serien.
- Välj den minsta modellen som ändå har lite marginal.
- Välj ved, gasol eller el utifrån hur du vill arbeta och vilken infrastruktur du har.
Vilka frågor ställs ofta om Smoky och F-serien?
De vanligaste frågorna rör väggkonstruktionen, hur nybörjarvänliga de är, kallrökning, prisskillnaden och den mest förnuftiga medelvägen. Svaren ger en kortfattad bild av dessa punkter; de exakta kapaciteterna och priserna för varje modell finns i tabellerna. Extrautrustning och ändrade produktgenerationer bör kontrolleras separat innan beställning.
Vad är den viktigaste skillnaden mellan Smoky och F-serien?
Smoky-rökskåpet är enkelväggigt och utformat som ett prisvärt insteg; F-serien är dubbelväggig och isolerad. Därför reagerar F-serien mindre på vind och kyla i vardagen. Dessutom börjar F-serien på en liknande liten mängd, men sträcker sig upp till betydligt större satser och fler nivåer.
Är F-serien bättre för nybörjare än Smoky?
Inte automatiskt. Smoky har en lättförståelig konstruktion och är prismässigt mer lättillgänglig. F-serien underlättar temperaturkontrollen vid besvärligt väder tack vare det isolerade höljet, men kostar mer. För tillfällig sommarrökning är Smoky ofta mer förnuftig; för frekvent användning året runt kan F-serien göra starten bekvämare.
Kan man också kallröka i Smoky-serien?
Ja, med en lämplig kallröksgenerator (Sparbrand) och korrekt reglerad lufttillförsel. Smoky-videon visar rökspiralen i vedlådan. Kallrökning är dock fortfarande starkt beroende av utomhustemperatur, luftfuktighet och drag; det enkelväggiga höljet buffrar kallt eller ombytligt väder sämre än F-serien. En temperaturmätning är därför ett måste.
Varför kostar F-serien betydligt mer?
Prisskillnaden betalar framför allt för den dubbelväggiga, isolerade konstruktionen, den mer avancerade inredningen och, hos de större modellerna, mer utrymme och fler nivåer. Det är inget automatiskt smakpåslag. Fördelen visar sig i processens stabilitet, kapaciteten och vid frekvent användning – det är först då det lönar sig i praktiken.
Vilken modell är den mest förnuftiga medelvägen?
För upp till 25 fiskar är Smoky 6 det största prisvärda insteget. Om du regelbundet hanterar cirka 30–35 fiskar eller 20–25 kg och vill ha dubbelvägg, är F2 den typiska medelvägen. För mindre vintersatser kan istället den mer kompakta F1 vara ett mer ekonomiskt passande val.
Smoky eller F-serien – jämföra live?
Sedan 1880 tillverkar Beelonia GmbH rökutrustning i Beelen – och ger dig personlig rådgivning om modell, uppvärmning och tillbehör.
Källor: Beelonias produktdatabas med bruttopriser och kapaciteter, per 23.07.2026; Beelonia-videorna "Vorstellung Beelonia Räucherofen Smoky 5 & 6" och "Vorstellung Beelonia Räucherofen FII + FII70"; kompletterande utrustnings- och materialundersökningar hos bland annat feinkosten.de, raeucherprofi.net, Räucherwiki och AmazingRibs. Videouttalanden utan mätserier klassificeras som praktiska uppgifter från tillverkaren; gamla videopriser har inte använts.