Vilken storlek på rökugn behöver jag? Kapacitetsguide
Välj storlek på din rökugn utifrån den största regelbundet återkommande satsen med avstånd mellan bitarna, inte efter den teoretiska maxfyllningen. Planera in cirka 20 % ledigt utrymme som en praktisk reserv; för stora, blandade eller liggande rökta produkter gärna mer.
För ungefär åtta foreller passar Smoky 4 med plats för ca tio fiskar. Om du regelbundet röker 16 foreller bör du inte automatiskt fylla Smoky 5 (med plats för ca 18) till sista platsen, utan i stället kika på Smoky 6 eller – om du vill ha dubbla väggar – F1/F2. Från 30–35 fiskar börjar en annan satsklass med F2; kommersiella modeller sträcker sig upp till ca 400–420 fiskar för F6-100.
Alla kapaciteter är cirkavärden, per 07/2026. Storlek och form på det som ska rökas, krokar, nivåer, hängande eller liggande placering samt nödvändigt avstånd avgör den användbara mängden.
Senast uppdaterad: 23 juli 2026 · Författare: Michael Vering, Beelonia GmbH · Lästid: ca 11 minuter
Hur räknar jag ut rätt storlek på min rökugn?
Kortsvar: Notera inte årsbehovet, utan den största mängden som ska bli klar i en omgång åtminstone flera gånger per säsong – både i antal och i kilo.
- Hur stor är den normala satsen? Den vanligaste omgången bestämmer grundstorleken.
- Hur stor är den regelbundna toppsatsen? Familjefester, torgmarknader eller föreningskvällar räknas om de är återkommande.
- Vad ska rökas? Tio portionsforeller tar en annan typ av plats än tio stora laxöringar, ålar, skinkor eller galler med filéer.
- Måste allt bli klart samtidigt? Två satser är ofta okej för privat bruk, men vid försäljning eller catering kan det störa flödet.
- Hur mycket reserv krävs för luftcirkulationen? Produkterna får inte röra vid varandra och bör inte blockera väggar, dropplåtar eller värmekällor.
Vilken planeringsformel förhindrar ett för snävt val?
Kortsvar: Dela den största regelbundet önskade satsen (i antal eller kilo) med 0,8. Det ger ett målvärde med cirka 20 % praktisk reserv.
regelbunden toppsats ÷ 0,8 = nominell målkapacitet
Exempel: 16 fiskar ÷ 0,8 = 20 fiskar i målkapacitet; 24 fiskar ÷ 0,8 = 30; 40 fiskar ÷ 0,8 = 50. Reserven på 20 % är ett planeringsstöd i den här guiden, inte en extra tillverkarkapacitet. Mycket stora fiskar, breda 5-klo-krokar, blandade produkter eller liggande galler kan kräva mer utrymme.
| Din situation | Rätt åtgärd |
|---|---|
| Oftast små satser, sällan dubbelt så mycket | överväg en mindre ugn plus en sällsynt andra sats |
| Toppsatsen förekommer regelbundet | dimensionera för toppsatsen med reserv |
| Antalet varierar, vikten förblir densamma | lägg större vikt vid kilovärdet |
| Många stora eller långa fiskar | kontrollera hänghöjd, krokbredd och avstånd |
| Försäljning vid en bestämd tidpunkt | undvik extrasatser, prioritera genomströmning |
Hur många fiskar och kilo ryms i vilken modell?
Kortsvar: Det aktuella spannet sträcker sig från ca tio fiskar i Smoky 4 till ca 400–420 fiskar respektive 260 kg i F6-100.
| Modell | Ca antal fiskar | Ca kilo | Angivna nivåer/fästen i källorna | Pris från 07/2026 |
|---|---|---|---|---|
| Smoky 4 | 10 | ej angivet | 3 nivåer | 540,26 € |
| Smoky 5 | 18 | ej angivet | 3 hyllnivåer | 630,70 € |
| Smoky 6 | 25 | ej angivet | 3 hyllnivåer | 706,86 € |
| F1 | 15–20 | 8–10 kg | ej angivet | 1 035,30 € |
| F2 | 30–35 | 20–25 kg | 5 gejdrar/fästen | 1 401,82 € |
| F2-70 | 45–60 | 30–40 kg | ej angivet | 1 799,28 € |
| F2-70/60 | 65–80 | 50–65 kg | ej angivet | 2 262,19 € |
| F2-70/60 XL | 120–130 | 80–100 kg | ej angivet | 2 698,92 € |
| F4 | 220 | 160 kg | ej angivet | 7 457,73 € |
| F5 | 260–280 | 180–190 kg | ej angivet | 7 819,49 € |
| F6 | 320–340 | 230 kg | ej angivet | 8 809,57 € |
| F6-100 | 400–420 | 260 kg | ej angivet | 16 707,60 € |
"Ej angivet" betyder: I den tillhandahållna aktuella produktdatan och i de utvärderade videorna fanns inget tillförlitligt antal nivåer. Det har därför inte härletts från modellnamn eller närliggande storlekar. För KR6 från 21 252,21 € och KR6-100 från 23 924,95 € anges kapaciteten inte heller utan en konkret anläggningsdesign.
Lästips: Skillnaden mellan serierna förklaras i Smoky- eller F-jämförelsen; för kommersiella satser från 160 kg hjälper anläggningsplaneringen för slakterier; alla priser finns samlade i prisguiden.
Varför är maxfyllningen inte min planerade fyllning?
Kortsvar: För att kapacitetsvärden är en riktlinje för passande varor, medan den verkliga rökkvaliteten förutsätter fri väg för värme och rök.

Om fiskarna rör vid varandra uppstår ljusa kontaktytor. För trånga krokar försvårar luftcirkulationen; fiskar av olika storlek tillagas olika snabbt. Liggande filéer tar upp galleryta utan att utnyttja hela hänghöjden. Långa ålar behöver höjd, även om antalet är litet.
Den mest vettiga storleken är därför inte den minsta kammaren där allt på något sätt kan hängas in. Det är den minsta kammaren där din typiska toppsats kan placeras snyggt, kontrolleras och tas ut.
När räknas antalet fiskar – och när räknas kilon?
Kortsvar: Använd alltid båda värdena: Antalet beskriver behovet av krokar och kontaktytor, kilon beskriver satsens totala belastning.
För jämna portionsforeller är antalet tydligt. För laxöring, ål, skinka, korv eller blandade satser blir det snabbt missvisande. En F1 anges till 15–20 fiskar och 8–10 kg, en F2 till 30–35 fiskar och 20–25 kg. Dessa dubbla uppgifter visar varför "Hur många fiskar?" ensamt inte är en fullständig fråga om storlek.
Hur påverkar krokar och galler kapaciteten?
Kortsvar: Hängande varor utnyttjar höjden; liggande varor utnyttjar nivåerna. Bredare krokar och större fiskar minskar antalet per stång.
För portionsforeller passar dubbla fiskkrokar. Smoky-videon rekommenderar de bredare 5-klo-krokarna för fiskar från cirka 500–600 g. Dessa säkrar tunga fiskar bättre, men kräver mer plats i sidled. Filéer och varmrökt lax ligger på platta eller vågiga galler; därmed blir användbara gejdrar viktigare än själva skåphöjden.
Vilken Smoky-storlek passar mig?
Kortsvar: Smoky 4 passar för små satser upp till ungefär åtta fiskar med reserv, Smoky 5 för ett behov tydligt under 18 och Smoky 6 för ett behov tydligt under 25 eller för längre produkter.
Smoky 5 och 6 har enligt produktvideon samma bottenyta på 50 × 40 cm. Smoky 5 är 1,00 m, Smoky 6 är 1,25 m hög. Om du har ont om golvyta vinner du alltså kapacitet och hänghöjd uppåt med Smoky 6. Båda har tre hyllnivåer och kan utrustas med stänger eller galler.
För regelbundet 16 fiskar är Smoky 5 med sina nominella 18 visserligen nära, men lämnar knappt någon reserv. Smoky 6 är då det mer avslappnade Smoky-valet. Om du dessutom vill ha ett genomgående dubbelväggigt isolerat tillagningsutrymme bör du parallellt jämföra F1 och F2 – antalet fiskar ensamt avgör inte denna överlappning.
Vilken F-serie passar min sats?
Kortsvar: F1 och F2 täcker ambitiösa små till medelstora satser; F2-70, F2-70/60 och XL ökar bredden, djupet och slutligen höjden.
Den officiella F2-videon anger följande yttermått:
| Modell | Bredd × Djup × Höjd | Aktuell ca-kapacitet |
|---|---|---|
| F1 | 50 × 40 × 100 cm | 15–20 fiskar / 8–10 kg |
| F2 | 50 × 40 × 150 cm | 30–35 fiskar / 20–25 kg |
| F2-70 | 70 × 40 × 150 cm | 45–60 fiskar / 30–40 kg |
| F2-70/60 | 70 × 60 × 150 cm | 65–80 fiskar / 50–65 kg |
| F2-70/60 XL | 70 × 60 × 180 cm | 120–130 fiskar / 80–100 kg |
Denna indelning gör valet konkret: mer höjd hjälper långa produkter och extra fästen, mer bredd skapar krokavstånd, mer djup ökar galler- och satsytan. F-serien är dessutom dubbelväggig med stenull; det bidrar till en stabilare temperatur vid växlande väder och minskar risken för kondens.
När är F2-70/60 XL rätt storlek?
Kortsvar: När du regelbundet planerar för betydligt mer än cirka 80 kg respektive ett tresiffrigt antal fiskar, eller om du behöver 1,80 m i höjd för långa varor och satsplacering.
XL är inte automatiskt bättre än F2-70/60. Den lönar sig om det extra innerutrymmet utnyttjas. Uppdateringsvideon visar båda varianterna sida vid sida och förklarar automatisk temperaturstyrning, torkfunktion och röktändning för elutförandet. De nämnda användningsvärdena i videon är inga kapacitetslöften; för storleksbeslutet är det de aktuella ca-uppgifterna som gäller.
När behöver jag F4, F5 eller F6?
Kortsvar: Så fort fokus inte bara ligger på volym, utan på ett repeterbart kommersiellt satsflöde med ca 160 till 260 kg.
F4 börjar vid ca 220 fiskar/160 kg, F5 vid 260–280/180–190 kg, F6 vid 320–340/230 kg och F6-100 vid 400–420/260 kg. F4/F5-videon visar den driftmässiga skillnaden: valfri rökvagn med ramp, en andra vagn som kan förberedas, kraftiga lås och programmerbara förlopp. Om du bara överväger sådana storlekar för en sällsynt årlig händelse, bör du räkna på om det är bättre med extra satser eller extern produktion.

För vem passar inte en stor rökugn?
No-Fit: En stor modell passar inte om den extra kapaciteten nästan aldrig används, om golvytan saknas eller om små satser är viktigare än genomströmning. En liten ugn passar omvänt inte om en andra sats regelbundet äventyrar fasta leveranstider.
Även en nominellt passande ugn är en No-Fit om dina produkter inte passar geometrin: långa ålar i för låg kammarhöjd, breda filégaller i för smal kammare eller tunga fiskar på för små krokar. Mät därför alltid din längsta och bredaste typiska produkt, utöver antal och kilo.
Vilken storlek ska jag i slutändan beställa?
Kortsvar: Jämför den minsta matematiskt passande storleken med den närmast större och besluta utifrån reserv, isolering, geometri, satstid och golvyta.
- största regelbundna satsen i antal och kg är noterad
- cirka 20 % planeringsreserv, mer vid blandade varor, är inräknad
- fiskarna rör varken vid varandra eller vid väggen
- den längsta produkten får plats med avstånd till värmekällan
- krokar, stänger och gallerplacering är skisserade
- en andra sats är medvetet accepterad eller medvetet undviken
- yttermått, utsug och säker uppställning är kontrollerade
- önskad uppvärmningstyp och väderförhållanden är beaktade
Den som besvarar dessa punkter hamnar oftast mellan två närliggande modeller. Då gäller: Köp inte "maximalt stort", utan välj den mindre varianten endast om den klarar den verkliga satsen utan att bli överfull.
Vanliga frågor om rökugnens storlek
Vilken rökugnsstorlek behöver jag för tio foreller?
Smoky 4 anges rymma ca tio fiskar. Om alla tio regelbundet röks samtidigt, om det är stora fiskar eller om du vill ha mycket avstånd, erbjuder Smoky 5 mer reserv.
Hur många fiskar ryms i en Smoky 5 eller Smoky 6?
Smoky 5 rymmer ca 18, Smoky 6 ca 25 fiskar. Båda har en bottenyta på 50 × 40 cm och tre hyllnivåer; Smoky 6 är med sina 1,25 m högre än Smoky 5 som är 1,00 m.
Räcker F1 för 20 fiskar?
20 fiskar är den övre ca-angivelsen för F1. Vid regelbundet 20 stora fiskar saknas reserv; då bör du kika på F2 med ca 30–35 fiskar/20–25 kg.
Ska jag välja efter antal fiskar eller kilo?
Efter båda. Antalet bestämmer krokavstånd och kontaktytor, kilon ger en bättre bild av olika tunga fiskar och andra produkter. Dessutom måste längd, bredd och liggande galleryta passa.
Hur mycket platsreserv är rimligt?
Den här guiden rekommenderar cirka 20 % som utgångspunkt. För stora, ojämna eller liggande rökta produkter är det rimligt med mer; en reserv ersätter dock inte en kontroll av den faktiska krok- och gallerplaceringen.
Hittat rätt storlek?
Sedan 1880 tillverkar Beelonia GmbH rökteknik i Beelen – och ger dig personlig rådgivning kring modell, uppvärmningstyp och tillbehör.
Källor och datastatus: Aktuella priser, handles och ca-kapaciteter: Beelonia-produktdatan, per 2026-07-23; kapaciteter beror på storlek och avstånd. Mått, fästen och konstruktionsdetaljer: officiella Beelonia-videor Smoky 5 & 6, F2 & F2-70, F2-70/60 & XL och F4 & F5. Fackmässig klassificering av höjd, avstånd, isolering och dimensionering: Beelonias kunskapsbas "Utrustnings- & ugnskunskap", bland annat triangulerad med feinkosten.de, raeucherprofi.net och Räucherwiki-köprådgivning. Äldre kapacitets- eller prisuppgifter från videor har inte ställts mot den aktuella datastatusen.