Gewerbe & B2B

Finansiering af røgeanlæg: Omkostninger, afskrivning, leasing

Michael Vering • Aktualisiert am 30.07.2026 • 4 Min. Lesezeit
Beelonia F4 professionel røgeovn som investering for virksomheder

Investeringen i et røgeanlæg er overskuelig og til at planlægge: Beelonia-prisskalaen spænder fra 2.698,92 € (F2-70/60 XL) over 7.457,73 € (F4) til 23.924,95 € (KR6-100) – plus udstyr. Finansieringen sker klassisk: Køb for egne midler eller banklån, alternativt leasing/lejekøb for at sikre likviditeten. Skattemæssigt fungerer anlægget som et driftsmiddel, der kan afskrives – og investeringen tjener sig ofte hurtigere hjem end forventet via forædlingsmargenen.

Senest opdateret: 23. juli 2026 · Forfatter: Michael Vering, Beelonia GmbH · Alle priser: Gældende pr. juli 2026. Skatte- og finansieringsspørgsmål afklares med en revisor – denne artikel giver et overblik, men erstatter ikke professionel rådgivning.

Læsetip: Hvilket anlæg der passer til hvilken virksomhed – det faglige forstadie til finansieringsspørgsmålet – afklares i anlægsplanlægningen.

Investeringstrinene i overblik

Trin Anlæg Investering Typisk virksomhed
Begynder F2-70/60 XL 2.698,92 € Gårdbutik, bierhverv
Professionel klasse F4 / F5 / F6 7.457,73–15.224,86 € Direkte salg, fiskeopdræt
Produktion F6-100 + røggenerator + programstyring ~19.600–21.900 € Slagteri med koldrygningsprogram
Kombianlæg KR6 / KR6-100 21.252,21 / 23.924,95 € Pølseproduktion, kogte og saltede varer

For at sætte markedspriserne i perspektiv: Sammenlignelige industrianlæg fra kendte producenter koster 40.000–50.000 €. Håndværksklassen er bevidst i en anden prisliga – med sammenlignelig kammerkapacitet.

Programstyring som en del af investeringsberegningen for et røgeanlæg
Indregn udstyr: Programstyring og røggenerator hører med til den samlede investering. Billede fra Beelonia-videoen

Køb, leasing eller lejekøb? Køb passer til levetiden: Et anlæg i rustfrit stål V2A (AISI 304) arbejder i årtier – længere end nogen finansiering løber – og kan altid repareres takket være reservedelsforsyningen. Leasing og lejekøb skåner likviditeten i opstartsfasen og gør ydelsen til en fast, månedlig udgift; sådanne modeller er almindelige via egen bank eller leasingselskab. Landmænd kan desuden undersøge fordelagtige låneprogrammer fra Landwirtschaftliche Rentenbank til investeringer i direkte salg – banken afklarer betingelserne.

Hvad koster den månedlige ydelse?

Ydelsen afhænger af tre beslutninger: Lejekøb eller leasing med restværdi, udbetaling ja eller nej, og løbetiden. Da renten er variabel, findes der intet standardsvar – men en pålidelig rettesnor. For et lejekøb på 20.000 € over fire år ligger ydelsen på omkring 511 € om måneden.

Anlægsværdi Lejekøb, 4 år
5.000 € ca. 128 € / måned
10.000 € ca. 256 € / måned
20.000 € ca. 511 € / måned

Bemærk: Eksempelværdier til orientering, ikke et tilbud. Renten er variabel og afhænger af aftaletype, udbetaling og løbetid. Ligger dit anlæg mellem to rækker, ligger ydelsen også derimellem: For en F4 til omkring 7.500 € er det cirka 190 € om måneden. Længere løbetider sænker ydelsen, men øger de samlede omkostninger.

Lejekøb eller leasing med restværdi? Ved lejekøb overgår anlægget til din ejendom ved udløbet af løbetiden, og ydelserne er tilsvarende højere. Ved leasing med restværdi resterer der en slutbetaling til sidst – den månedlige belastning falder, og beslutningen om overtagelse skubbes ud i fremtiden. Hvilken variant der passer bedst, afhænger af din likviditetsplanlægning og de skattemæssige forhold.

Sådan får du et bindende tilbud: Vi har brug for tre oplysninger – aftaletype, udbetaling ja eller nej, samt den ønskede løbetid – og med dem forespørger vi hos leasingselskabet. Du modtager et tilbud med løbetid, rentesats og den præcise månedlige ydelse, indgår aftalen der, og vi leverer, når kontrakten er returneret. Indtil løbetidens udløb tilhører anlægget selskabet.

Hold dette tal op mod amortiseringsberegningen længere nede: En månedlig ydelse på omkring 190 € op mod en firecifret månedlig bruttofortjeneste fra forædlingsmargenen – det er den sammenligning, der tæller, når investeringsbeslutningen skal tages.

Skattemæssigt: Anlægget er et driftsmiddel og afskrives lineært over den forventede brugstid; afhængigt af situationen kan der være mulighed for særlige afskrivningsregler. Den konkrete udformning – afskrivningsperiode og finansieringsform – hører hjemme hos revisoren; talgrundlaget leveres af Beelonia-tilbuddet.

Amortisering: En eksempelberegning

Løftestangen er forædlingsmargenen: Den, der ugentligt ryger en F4-batch ørreder (ca. 220 fisk) og sælger dem direkte, skaber typisk en firecifret månedlig bruttofortjeneste via forædlingstillægget – anlægget tjener sig dermed hjem i løbet af det første til andet år. Variablerne er salgskanal og udnyttelsesgrad: En ovn, der kun kører om lørdagen, er længere om at tjene sig hjem; en ovn, der kombinerer fisk, bacon og julesalg, gør det hurtigere. At planlægge konservativt betyder: Regn med den halve af den ønskede udnyttelsesgrad – hvis regnestykket stadig holder, er du på sikker grund.

Ofte stillede spørgsmål om finansiering

Findes der tilskud til røgeanlæg?

Direkte tilskud er sjældne; det relevante er fordelagtige investeringslån (f.eks. Rentenbank-programmer for landmænd) og regionale støtteordninger til direkte salg. Din egen bank eller landbrugsrådgivning kender de aktuelle programmer – spørg dem, før du bestiller.

Hvor meget er et brugt Beelonia-anlæg værd?

Meget – anlæg i rustfrit stål V2A (AISI 304) med reservedelsforsyning holder værdien; netop derfor kan det også betale sig at købe nyt. Afvejningen mellem nyt og brugt gennemgås i TCO-sammenligningen.

Hvad indgår i den samlede investering?

Anlæg + udstyr (programstyring, røggenerator, røgevogn) + faste omkostninger (udsugning, el, evt. tilpasning af rummet). Et pålideligt Beelonia-tilbud med alle poster er grundlaget for banken og revisoren – rådgivningen er gratis.

Læsetip: Prisskalaen for hobbybrug med følgeudgifter findes i prisguiden; marginlogikken i artiklen Gårdbutik & direkte salg.

Tal til din bank

Pålideligt tilbud, klare leveringstider, reservedele i årtier – investeringsgrundlaget fra Beelonia GmbH. Siden 1880.


Kilder og fagligt grundlag: Beelonia-prisliste (gældende pr. juli 2026); markedssammenligning industrianlæg 40.000–50.000 € ifølge tilbudssammenligninger fra Beelonia GmbH; finansierings- og afskrivningshenvisninger som generel orientering uden skatterådgivning – konkret udformning via revisor/egen bank.

Geschrieben von
Michael Vering

Michael Vering führt die Beelonia GmbH in Beelen – Räucher- und Grilltechnik aus eigener Fertigung seit 1880. Im Ratgeber teilt er das Praxiswissen aus Werkstatt und Räucherkammer.

Du er nu tilmeldt!
Denne e-mail er allerede registreret